Wielka Kolonijna Olimpiada Sportowa
Gry i zabawy na świeżym powietrzu
Przygoda
Radość
Rywalizacja
Szkolenie szachowe
Turniej klasyfikacyjny
Wycieczki
Zajęcia artystyczno-plastyczne
Zwycięstwo

Środa 05.08.2015

Dzień rozpoczęty poranną gimnastyką musi być pełen wrażeń. Do południa koloniści wybrali się na wycieczkę regionalną do Zamku Lubomirskich i Potockich w Łańcucie. Przewodnik oprowadził grupę po dawnej rezydencji magnackiej przedstawiając ciekawostki historyczne dotyczące tego miejsca.  Dodatkowo dzieci zwiedziły Wozownię i Stajnie z największą w Polsce kolekcją luksusowych, o różnorodnych typach i zróżnicowanym przeznaczeniu, powozów, karet, bryczek i sań.

Po  południu dzieci uczestniczyły w zajęciach szachowych. Tematyką zajęć było: w grupie starszej - matowanie ciężkimi figurami, w grupie młodszej – konkurs rozwiązywania zadań, mat w 1 posunięciu. W Łańcucie zawitał deszcz, wiec zajęcia sportowe odbyły się na terenie budynku. Koloniści mieli do dyspozycji rozgrywki w cymbergaja, bilard, piłkarzyki czy tenis stołowy.

 

 

Po kolacji, dalszy ciąg zajęć sportowych i szachowych. Każda grupa rozegrała mecz w rugby i doskonaliła swoje umiejętności odbić sposobem górnym i dolnym w siatkówce.

Wtorek 04.08.2015

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy wcześnie rano. Tuż po śniadaniu ruszyliśmy na wycieczkę do miasta położonego na siedmiu wzgórzach, niczym „mały Rzym”, do Sandomierza. Czterogodzinne zwiedzanie objęło najważniejsze zabytki miasta. Na głównym placu starego miasta spotkaliśmy się z przewodnikiem, który w bajeczny sposób przedstawił historię Sandomierza oraz oprowadził nas po urokliwych jego zakątkach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bramy Opatowskiej – jednej z czterech bram wchodzącej w kompleks murów obronnych, gdzie na jej szczycie podziwialiśmy panoramę miasta. Następnie przeszliśmy przez system dawnych XIV i XV wiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali swoje towary handlowe, czyli zwiedziliśmy Podziemna Trasę Turystyczną. Kolejną atrakcją był spacer w wąwozie Królowej Jadwigi, gdzie zbocza porośnięte są gęsto drzewami i krzakami. Wąwóz doprowadził nas do zespołu klasztornego dominikańskiego z późnoromańskim kościołem św. Jakuba. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Zamek i Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Młodych adeptów królewskiej gry zauroczyły niewielkiej wielkości XII- wieczne „Szachy Sandomierskie”. Ciekawostką jest sposób w jaki odróżniano figury „czarne” od „białych”, poprzez głębokość rytu linii ornamentu i wyrazistość „oczek”. Figury te nie przypominają postaci, co jest podstawa do określenia ich jako arabskich. Należy podkreślić, że szachy te należą do jednych z najstarszych odkryć archeologicznych tego typu w Europie.


Po ekscytującej wycieczce, zajęcia odbywały się w grupach wychowawczych. Grupa starsza rozegrała Turniej Tenisa Stołowego o Tytuł „Mistrz Rakiety Polonijnych Wakacji”. Zwyciężyła Adrianna Ruris. Grupa młodsza spędziła wieczór uczestnicząc w terenowej zabawie w lesie.

Poniedziałek 03.08.2015

Kolejny słoneczny dzień. Piękną pogodę wykorzystaliśmy na zajęcia zarówno ruchowe jak i intelektualne. Przed południem dzieci uczestniczyły w ostatnich warsztatach z języka polskiego. Intensywny kurs ojczystego języka pozwolił uczestnikom na wzbogacenie zasobu słownictwa oraz na  utrwalenie nowych zwrotów, wyrażeń, idiomów. Przed południem koloniści również mieli okazję na zgromadzenie większej ilości punktów w rywalizacji indywidualnej w Wielkiej Kolonijnej Olimpiadzie Sportowej – konkurencja skoki przez skakankę.

Po obiedzie grupy wychowawcze zostały podzielone na grupy szkoleniowe na warsztaty szachowe. Niektórzy z naszych gości, po raz pierwszy, mieli okazję zapoznać się z drewnianym wojskiem. Prowadzący zajęcia, instruktor Pan Tomasz Kempiński wprowadza zawodników w świat drewnianych figurek, ucząc ich podstawowych zasad gry. Grupa młodsza poznała figury szachowe oraz takie pojęcia jak szach i mat. Grupa starsza szlifowała rozwój figur oraz bezpieczeństwo króla.

 

 

Z niesamowicie dużym zaangażowaniem dzieci zrealizowały kolejny punkt programu - zajęcia plastyczne. Tematem przewodnim do wykonania plakatu było "Czym dla mnie jest Polska?Czym są Polonijne Wakacje?". Praca w małych grupach pozwoliła na stworzenie przepięknych prac artystycznych.

 

 

Dzień zakończyliśmy energicznie w rytmie muzyki. Dyskoteka pozwoliła na jeszcze większą integrację grupy kolonijnej. Czekamy na kolejny dzień :)

Niedziela 02.08.2015

Kolejny dzień w Łańcucie rozpoczął się bardzo przyjemnie – od rana towarzyszyło nam słoneczko. W  przedpołudnie wybraliśmy się do Kościoła. Ksiądz odprawiający Mszę Św., powitał nas serdecznie oraz zarosił na spotkanie po uroczystości. Po wpisaniu się do „Księgi Odwiedzających” i wręczeniu przez Księdza pamiątkowych obrazków wyruszyliśmy na spacer po okolicy, zatrzymując się na lodach.

 

 

Popołudnie przebiegło bardzo aktywnie. Kolejne spotkanie z Panią Jolą, pozwoliło na dalsze ćwiczenie wszystkich umiejętności językowych: mówienie, pisanie, rozumienie tekstu czytanego. Po rozrywce intelektualnej, koloniści rywalizowali w Wielkiej Kolonijnej Olimpiadzie Sportowej. Najmłodsza grupa miała szansę uczestniczyć w XVI Pikniku Sportowo- Rekreacyjnym na basenach MOSiR. Dużą atrakcją był pokaz sztuki walki Aikido łańcuckiej sekcji oraz wesołe miasteczko. Nasi podopieczni świetnie się bawili w „bańkach mydlanym” rozgrywając bezkontuzyjny mecz piłki nożnej.

Po kolacji Pani Jolanta Wolak poprowadziła wieczorek z kulturą polską. W formie zabawy w „Familiadzie”, dzieci powtórzyły wiadomości zdobyte na warsztatach z języka polskiego. Konkurencja sprawdzała wiedzę o rozumieniu poznanych idiomów, poprawnej pisowni trudnych wyrazów, o znajomości tradycyjnych polskich dań czy o sąsiadach Polski.

 

Sobota 01.08.2015

Kolejny dzień pełen wyzwań. Warsztaty z języka polskiego nauczyły naszych gości z Litwy idiomów z sercem oraz pokazały ich zastosowanie w języku potocznym. Znane każdemu powiedzenie, że poprzez zabawę dzieci uczą się szybciej, potwierdziło się w praktyce. Dzieci ucząc się piosenek „Wakacje” oraz „Nic dwa razy się nie zdarza” Wisławy Szymborskiej, rozszyfrowały trudne wyrazy takie jak „wprawy”, „rutyny”.

 


Rywalizacja w grupach skupiła się na indywidualnym skoku dodawanym, polegającym na sumie 3 oddanych skoków. Kolejną konkurencją były rzuty do celu piłeczką tenisową. Grupa starsza przygotowywała się do wieczornych podchodów. Wspólnie z wychowawcą, Panem Bartkiem, grupa wykonała wskazówki oraz zebrała odpowiednie materiały do zabawy.



Po kolacji grupa kolonistów z „Polonijnych Wakacji” ponownie opanowała rozległy Park Zamkowym. Wśród zacienionych alei, gdzie znajdują się wielkie, ponad stuletnie drzewa, dzieci z grupy starszej zostawiały zadania oraz zagadki grupie młodszej. Po ponad 2 godzinnych poszukiwaniach, trop doprowadził grupę B do autokaru, stojącego na teranie naszego ośrodka.

Piątek 31.07.2015

„Ucz się języka polskiego, a będzie z tego wiele dobrego” to hasło przewodnie warsztatów językowych na Polonijnych Wakacjach. Dzisiejszy dzień pozwolił dzieciom na zapoznanie się z idiomami - części ciała. Kolejnym wyzwaniem dla kolonistów było dyktando ortograficzne, sprawdzające umiejętność prawidłowego zastosowania liter „ż”, „rz”.

 

Pogoda sprzyja konkurencjom sportowym. Każdy z naszych uczestników obozu, musiał pokonać w jak najszybszym czasie tor przeszkód, który sprawdzał zręczność oraz szybkość zawodnika. Nie mogło zabraknąć również gier zespołowych, w których góruje piłka nożna.

Szczepan Góra - uczestnik obozu - obchodził swoje 15 urodziny :) oczywiście nie zabrakło "tortu" i "świeczek" oraz uroczystego odśpiewania "STO LAT"


Dzień zakończyliśmy grą terenową z użyciem latarek. W malowniczym parku, grupa starsza zmierzyła się z wyzwaniami i zadaniami quizowymi przygotowanymi przez najmłodszych uczestników z grupy B. Gra wzbudziła dużo emocji wśród kolonistów. Trudność trasy zmobilizowała grupę A do starannych przygotowań na jutrzejszy rewanż :)


CZWARTEK 30.07.2015

Zajęcia programowe ruszyły pełną parą! Rozpoczął się pierwszy dzień „Polonijnych Wakacji z Szachami” w Łańcucie. Koloniści rozpoczęli swój dzień zajęciami z języka polskiego, prowadzonymi przez nauczycielkę z wieloletnim doświadczeniem oraz z wysokimi kwalifikacjami, Panią Jolante Wolak.  W trakcie kursu językowego, poprzez zabawy językowe, dzieci mieli okazję poznać geografię Polski oraz jej kulturę. Następnie, dzięki odgrywanym inscenizacjom, nauczyli się w jaki sposób zachować się w biurze podróży.

 

 

 

Kolejnym punktem programu było otwarcie Wielkiej Kolonijnej Olimpiady Sportowej. Celem Olimpiady jest sprawdzenie przez dzieci swoich umiejętności w różnych dyscyplinach sportu oraz sprawdzenie swojej ogólnej kondycji fizycznej. Zarówno w grupie A (starszej) i w grupie B (młodszej) koloniści walczą o tytuł „Najlepszego Sportowca Polonijnych Wakacji”. Pierwszą konkurencją były biegi krótkodystansowe. Nad przebiegiem rywalizacji czuwali nasi wychowawcy: Bartłomiej Wiejaczka (grupa A) i Ernesta Miłkowska (grupa B).

 

 

 

Po obiedzie wyruszyliśmy na wycieczkę regionalną. Naszym celem był spacer po ogrodach przyzamkowych w stylu angielskim, gdzie jest wiele starych malowniczych drzew. Atutem parku jest zespół zamkowy – Zamek Lubomirskich i Potockich z XVI wieku należy do najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.

 

 

Po kolacji, wychowankowie świetnie bawili się  przy wieczornej zabawie „Capture the Flag” – zabawa integracyjna wzbudziła wiele emocji.

ŚRODA 29.07.2015

No i ruszyliśmy …
Po 12- godzinnej podróży do Polski, grupa dzieci z Litwy dotarła do Łańcuta - urokliwej miejscowość położonej w województwie podkarpackim.

Wieczór minął spokojnie przy oficjalnym otwarciu „Polonijnych Wakacji z Szachami” oraz wieczorku zapoznawczy w grupach szkoleniowo- wychowawczych.



„Polonijne Wakacje z Szachami” to obóz szkoleniowo- wypoczynkowy skierowany do 25 dzieci polskiego pochodzenia z Litwy. Uczestnicy mają okazję integrować się z rówieśnikami z Polski poprzez wspólną pasję do "królewskiej gry”. Projekt zapewnia dzieciom uczestnictwo we wspólnych zajęciach ogólnorozwojowych, imprezach kulturalnych i wycieczkach krajoznawczych, co ma na celu pogłębienie swojej wiedzy o Polsce oraz możliwość doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem polskim.

Fundamentem obozu są cztery bloki tematyczne:
1.     
"Ucz się języka polskiego, a będzie z tego wiele dobrego" - dzieci poprzez zabawę podnoszą poziom wiedzy i umiejętności z języka polskiego.
2.     
"Rusz głową - uczmy się od siebie" - młodzi uczestnicy mają szansę do aktywnego uczestniczenia w zajęciach szachowych oraz do czynnego uczestniczenia w turnieju szachowym.
3.     
"Sport i kondycja to w zdrowie inwestycja" - zajęcia sportowo - rekreacyjne; Wielka Kolonijna Olimpiada Sportowa - rywalizacja indywidualna oraz drużynowa.
4.     
"Poznanie świata zacznij od swego podwórka" - wycieczki krajoznawczo - turystyczne; poznanie historii i tradycji Polski.

Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Kolejnym wsparciem finansowym jest akcja „Szachiści grają dla Polonii” oraz dochód z przekazania 1% podatku dochodowego.