Wielka Kolonijna Olimpiada Sportowa
Gry i zabawy na świeżym powietrzu
Przygoda
Radość
Rywalizacja
Szkolenie szachowe
Turniej klasyfikacyjny
Wycieczki
Zajęcia artystyczno-plastyczne
Zwycięstwo

 

NIEDZIELA 17.08.2014

 

W Rudce wielkie święto – Festyn „Na Święto Rocha w Rudce”, który jest zaliczany do jednej z największych imprez na świeżym powietrzu w okolicy. Festyn był połączony z V wojewódzkimi zawodami sportowo- pożarniczymi OSP z województwa podlaskiego. Główną atrakcją  były zawody strażackie, gdzie na starcie stanęło 18 powiatowych Ochotniczych Straż Pożarnych. Na takim festynie nie mogło zabraknąć dodatkowych atrakcji, czyli możliwość uczestniczenia w loterii fantowej- gdzie nasi szachiści opanowali ją prawie w 100% oraz delektowanie się takimi smakołykami jak wata cukrowa czy lody.

 

Turniej szachowy już powoli się rozkręca- łzy mieszają się z radością, więc emocji jest co nie miara. Po zakończonych partiach dzieci mają możliwość przeanalizowania swoich partii z wychowawcami, którzy na co dzień są instruktorami sportu z dyscypliny szachy. Między rundami szachiści mają możliwość odprężenia się na świeżym powietrzu leżąc lub bawiąc się na kocyku albo spędzić ten czas aktywnie, na sportowo, grając w piłkę nożną.

 

Wieczorem ponownie przywitaliśmy księdza Krzysztofa Domaraczeńko, który odprawił niedzielną mszę świętą. Przed pójściem spać, najmłodsze grupy zorganizowały dyskotekę. Głównym organizatorem odpowiedzialnym za dobór piosenek oraz stworzenia dyskotekowej atmosfery dzięki latarkom był nasz uczestnik- Cezary Kosma Rybiński. Tuż po dyskotece skocznym krokiem dzieci powędrowały do łóżeczek.

 

 

SOBOTA 16.08.2014

 

Po intensywnym szkoleniu trzeba było odprężyć się na wycieczce regionalnej. Uczestnicy projektu „Wakacje z Szachami” zawitali do Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu. Muzeum posiada bogate ekspozycje stałe. Do najciekawszych działów należą:  Budownictwo Wiejskie- Skansen, gdzie zobaczyliśmy charakterystyczną zagrodę sołtysa, oraz chatę, która składa się z 3 izb. Dużo emocji wśród dzieci wzbudził dział Techniki Rolniczej, gdzie zapoznawaliśmy się z urządzeniami/ maszynami rolniczymi a dzieci miały możliwość usiąść na legendarnych modelach Ursusa. Kolejne ciekawe pomieszczenia to Muzeum Pisanki, w którym różnorodność metod wykonywania pisanek była imponująca. Nasza wizytę w urokliwym miejscu zakończyliśmy pokazem wędzenia kiełbas w zabytkowej wędzarni dworskiej z XIX w. połączonym z degustacją.

 

Popołudnie należało do otwarcia Turnieju Klasyfikacyjnego „Wakacje z Szachami” Rudka 2014 oraz rozegranie I rundy. Szachiści przez najbliższe dni będą rywalizować w dwóch grupach turniejowych. Turnieje umożliwią podwyższenie kategorii szachowej.

 

Po emocjonującym dniu, był czas na relaks, czyli wieczór filmowy

 

 

PIĄTEK 15.08.2014

 

Ach czas leci…. Szachiści zakończyli jeden z najważniejszych bloków tematycznych na Wakacjach, a mianowicie szkolenie szachowe. Uczestnicy szkolenia zdobytą wiedzę będą mieli okazję wykorzystać na Turnieju Klasyfikacyjnym „Wakacje z Szachami”, który rozpoczynamy już jutro. Miejmy nadzieję, że te 20 godzin szkolenia pomoże co niektórym na podwyższenie swojego rankingu szachowego. Na pożegnanie trenerzy podsumowali swój cykl szkoleniowy, testem sprawdzającym.

 

Rywalizacja o tytuł „Mistrza Sportu” w poszczególnych grupach w ramach Wielkiej Kolonijnej Olimpiady Sportowej nadal trwa. Konkurencje  z jakimi musieli się zmierzyć nasi szachiści to bieg na krótki dystans oraz konkurencja do wyboru wychowawcy.

 

Święto Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej uczciliśmy uroczystą wieczorną mszą świętą, którą odprawił nasz zaprzyjaźniony ksiądz Krzysztof Domaraczeńko. Ksiądz Krzysztof przyjechał do szachistów z węgrowskiej parafii pw. Wniebowzięci NMP. Wspólnie modliliśmy się o bezpieczeństwo na naszym wypoczynku, o zdrowie naszej całej kadry i dzieci, ale przede wszystkim o sukcesy szachowe dla naszych uczestników projektu. Kazanie było wyjątkowe, ponieważ było to „kazanie szachowe”, specjalnie przygotowane przez księdza na tę wizytę.

 

Serdecznie dziękujemy ks. Krzysztofowi Domaraczeńce za wspaniałą, niepowtarzalną mszę świętą.

 

 

CZWARTEK 14.08.2014

 

Co się dzieje na Wakacjach rano o godzinie 7:30??

 

…………………

 

Gimnastyka poranna J chętne dzieci mają możliwość uczestniczenia w zajęciach z gimnastyki, które są prowadzone przez naszą wychowawczynię grupy D, panią Ernestę Miłkowską. Poprzez zabawę dzieci mają możliwość rozciągnięcia swojego ciała oraz nabrania siły na cały dzień.

 

Zwolenniczką takiego rozpoczęci dnia jest również nasza trenerka szachowa Pani Kamila Klimaszewska

 

Nie zbaczając z naszego programu kolonijnego, tradycyjnie już nasi podopieczni spędzili czas na zajęciach szachowych oraz na zajęciach sportowych. Jednakże dziś również do całej gamy atrakcji dołożyliśmy zajęcia artystyczne. Kreatywność naszych szachistów zadziwiała co nie miarę. Wszystkie grupy zaangażowały się w pełni a efektem tego były przepiękne prace artystyczne. Niesamowite było to, że dzieci potrafiły z „niczego” zrobić „coś”. Wykorzystywały dosłownie wszystko co ich otaczało. Grupa „E” (wychowawca p. Robert) swoje prace wykonała z kamieni. Grupa „D” (wychowawca p. Ernesta) do stworzenia dzieł wykorzystała patyki, trawę, liście a nawet i jabłka, natomiast grupa „G” (wychowawca p. Paweł)  skomponowała własne pozycje matowe w 3D.

 

W ramach Wielkiej Kolonijnej Olimpiady Sportowej rozegrano kolejne dwie konkurencje. Pierwsza z nich to celne rzuty do kosza. Kolejna konkurencja to strzały na bramkę. Każdy z zawodników miał 5 prób.

 

Dzisiejszy wieczór był do dyspozycji wychowawców. W grupach młodszych zapanowała kraina gier i zabaw, m. in.: kalambury, logiczne łamigłówki, gry wzmacniające więzi między członkami grupy. Natomiast grupy starsza udały się na seans filmowy.

 

 ŚRODA 13.08.2014

  

Zajęcia szachowe-> sportowe- >zajęcia szachowe-> sportowe i tak minął czwarty dzień na kolonii w Rudce. W ramach Wielkiej Kolonijnej Olimpiady Sportowej rozegrano indywidualny turniej w tenisa stołowego. „Mistrzami rakietki” w poszczególnych grupach zostali:

Grupa „A”- Szymon Zajkowski

Grupa „B”- Cezary Kosma Rybiński

Grupa „C”- Kamil Deryło

Grupa „D”- w trakcie rozgrywek

Grupa „E”- Maciej Wojnar

Grupa „F” – Adrian Miąsik

Grupa „G”- Cezary Hennig

Serdecznie gratulujemy!!

 

Wieczorem szaleństwo na ośrodku….. „Wyścig wyobraźni”, czyli zabawa polegająca na rywalizacji wszystkich grup wychowawczych. Celem gry było odpowiedzenie na szereg prostych pytań, jednakże zdobycie odpowiedzi wymagało pracy zespołowej. W zabawę zaangażowana była cała kadra kolonijna, chowająca się na terenie ośrodka. Sztuką było odnalezienie wychowawców, a jeszcze większą sztuką było otrzymanie odpowiedzi na pytanie, ponieważ  należało wykonać zadanie wymyślone przez kadrę. Przykładowe zadania do wykonania to: rozwiązanie skomplikowanego działania matematycznego, rozwiązanie zadania szachowego, policzenie taboretów na stołówce, itp. Gra była tak emocjonująca dla poszczególnych grup, że tuż po niej, nasi mali szachiści szybko zasnęli.

 

WTOREK 12.08.2014

Uff kolejny dzień pełny atrakcji już za nami.

Złota myśl Juwenalisa „Mens sana in corpore sano” , czyli „W zdrowym ciele zdrowy duch”, jest hasłem przewodnim na projekcie „Wakacje z Szachami”.
Nadszedł czas na otwarcie Wielkiej Kolonijnej Olimpiady Sportowej, czyli rywalizacja sportowa w poszczególnych grupach. Głównym celem naszej Olimpiady jest wyłonienie „Sportowca Grupy”. Zajęcia są przygotowywane indywidualnie do poszczególnych grup, uwzględniają wiek naszych podopiecznych. Każdy z uczestników ma szansę na sprawdzenie swoich możliwości i umiejętności sportowych. Pierwszą konkurencją z jaką zmierzyli się szachiści to rzut lotki do parasola. Wbrew pozorom to baaaaardzo trudna konkurencja, ponieważ od zawodnika wymaga się maksymalnego skupienia. Następnie był bieg po kopercie na czas, ale żeby nie było aż tak łatwo- trzeba było kontrolować woreczek znajdujący się na głowie, aby nie spadł. W tej konkurencji nasi sportowcy musieli nie tylko wykazać się szybkością ale również koordynacją.

Wieczór spędziliśmy na „kinie letnim”- najmłodsi w swoim repertuarze zobaczyli bajkę pt.: „Roboty".

PONIEDZIAŁEK 11.08.2014

 

Czas na relację z wczorajszego dnia
Tuż po śniadaniu do pracy przystąpili nasi trenerzy szachowi. Program szkolenia dostosowany jest indywidualnie do każdej grupy szkoleniowej. Młodzi szachiści poznają elementy strategii, rozwijają umiejętności prawidłowego rozgrywania debiutów, sporo czasu poświęcają technice liczenia wariantów oraz rozwiązywaniu zadań szachowych w pamięci. Tak intensywny trening sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka oraz pomoże kształtować umiejętność logicznego myślenia, rozwija pamięć oraz koncentrację.
W czasie wolnym od zajęć szkoleniowych wykorzystujemy uroki okolicy. Zajęcia sportowo- rekreacyjne odbywające się na świeżym powietrzu, sprzyjają integracji grup. Dodatkowo wszyscy uczestnicy Wakacji zapoznali się z miejscowością Rudka w trakcie spaceru rekreacyjnego po okolicy.
Kolejna atrakcja czekała na naszych podopiecznych po kolacji, a mianowicie mecze towarzyskie w piłkę nożną na nowoczesnej hali sportowo- widowiskowej.ształtować umiejętność logicznego myślenia, rozwija pamięć oraz koncentrację.

W czasie wolnym od zajęć szkoleniowych wykorzystujemy uroki okolicy. Zajęcia sportowo- rekreacyjne odbywające się na świeżym powietrzu, sprzyjają integracji grup. Dodatkowo wszyscy uczestnicy Wakacji zapoznali się z miejscowością Rudka w trakcie spaceru rekreacyjnego po okolicy.
Kolejna atrakcja czekała na naszych podopiecznych po kolacji, a mianowicie mecze towarzyskie w piłkę nożną na nowoczesnej hali sportowo- widowiskowej. ształtować umiejętność logicznego myślenia, rozwija pamięć oraz koncentrację.
W czasie wolnym od zajęć szkoleniowych wykorzystujemy uroki okolicy. Zajęcia sportowo- rekreacyjne odbywające się na świeżym powietrzu, sprzyjają integracji grup. Dodatkowo wszyscy uczestnicy Wakacji zapoznali się z miejscowością Rudka w trakcie spaceru rekreacyjnego po okolicy.
Kolejna atrakcja czekała na naszych podopiecznych po kolacji, a mianowicie mecze towarzyskie w piłkę nożną na nowoczesnej hali sportowo- widowiskowej. ształtować umiejętność logicznego myślenia, rozwija pamięć oraz koncentrację.

W czasie wolnym od zajęć szkoleniowych wykorzystujemy uroki okolicy. Zajęcia sportowo- rekreacyjne odbywające się na świeżym powietrzu, sprzyjają integracji grup. Dodatkowo wszyscy uczestnicy Wakacji zapoznali się z miejscowością Rudka w trakcie spaceru rekreacyjnego po okolicy.
Kolejna atrakcja czekała na naszych podopiecznych po kolacji, a mianowicie mecze towarzyskie w piłkę nożną na nowoczesnej hali sportowo- widowiskowej.

 

 

NIEDZIELA 10.08.2014

Ruszył ogólnopolski projekt Polskiego Związku Szachowego „Wakacje z Szachami” Rudka 2014.

 

Do małej miejscowości na Podlasiu, przybyło 112 dzieci z całej Polski. Przez najbliższe 10 dni nasi podopieczni podzieleni na 7 grup wychowawczych spędzą aktywnie swój czas. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji , które wypełnią po brzegi czas uczestnikom. Największym atutem naszego projektu jest intensywne szkolenie szachowe. Dzieci spędzają po 4 godziny dziennie na wykładach, które są prowadzone przez znanych instruktorów sportu z dyscypliny szachy. Najsilniejszymi rankingowo zawodnikami zajmuje się pan Czesław Spisak. Dzieci posiadające III kategorie szachowe szkolone są przez panią Kamilę Klimaszewską oraz pana Tomasza Kempińskiego. Grupy, które dopiero zaczynają przygodę szachową szkoli pan Jacek Wolak.

 

Zachęcamy do śledzenie naszych poczynań J

 

Prezentujemy program Kolonii poszczególnych grup szkoleniowo-wychowawczych

Zapraszamy wszystkie osoby, które mają swoje konto na portalu Facebook do dołączenia do naszej grupy!

 ---> Polub na Facebooku!