Wielka Kolonijna Olimpiada Sportowa
Gry i zabawy na świeżym powietrzu
Przygoda
Radość
Rywalizacja
Szkolenie szachowe
Turniej klasyfikacyjny
Wycieczki
Zajęcia artystyczno-plastyczne
Zwycięstwo

UWAGA!!   UWAGA!!

Informujemy, że jeżeli dziecko będzie odbierane z projektu „Wakacje z Szachami” przez inną osobę niż rodzic lub opiekun prawny, należy dostarczyć na turnus poniższy arkusz oświadczenia.

Załączniki:
Pobierz plik (Upoważnienie odbioru dziecka.doc)Upoważnienie odbioru dziecko[ ]33 kB

"Wakacje z Szachami"  Łańcut 2015 - różności
https://plus.google.com/u/0/photos/112929342388639898886/albums/6184371533813549377

PONIEDZIAŁEK  17.08.2015 rok

Kolejny dzień wyzwań przy szachownicy. Uczestnicy Wakacji dzisiaj zmagali się z podwójną runda w Turnieju Klasyfikacyjnym. Między rundami nasi mistrzowie wybrali się na wycieczkę regionalną. Wszystkie grupy zwiedziły Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, gdzie wnętrza magnackiej rezydencji są bardzo bogate. Kolejnym punktem zwiedzania była Wozownia i Stajnia. W Wozowni znajduje się znakomita kolekcja pojazdów konnych wraz z akcesoriami. Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce i największą atrakcja turystyczną Łańcuta.

 

 

Po południu kontynuacja turnieju, gdzie zawodnicy w ciszy i skupieniu rozgrywali partie. Oczywiście i dziś nie zabrakło zajęć sportowych. Na świeżym powietrzu w wolnych chwilach dzieciaki oddawały się ulubionym rozrywkom i zabawom.

 

 

Na dobranoc, wychowawcy przygotowali seans filmowy i tak najmłodsi zobaczyli bajkę pt „ Roman i Barbarzyńca”  a grupa starsza  „Niesamowity Spider Man”.

NIEDZIELA 16.08.2015 rok

 

Dzień wybraliśmy się do miasta nazywanego "Perłą Renesansu" lub "Padwą Północy". Czy wiecie o jakie miasto chodzi? Oczywiście Zamość! Miłośnikom historii przypomnę tylko, że miasto Zamość, założone przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego w XVI wieku, według planu miało być miastem idealnym. Miasto zbudowane jest na planie człowieka: głowę stanowi rezydencja hetmana, płuca Akademia Zamojska i kolegiata, kręgosłup - ulica Grodzka, przebiegająca przez Rynek Wielki aż po Bramę Lwowską. Miasto otaczał mur z siedmioma bastionami oraz trzema bramami wjazdowymi.

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania najpotężniejszego fragmentu murów obronnych- Bastionu VII. Wewnątrz galerii strzelniczej znajduje się dzisiaj muzeum. Twierdza Zamojska odparła oblężenia wojska kozackich w czasie powstania Chmielnickiego, a także podczas słynnego potopu szwedzkiego. Naszą uwagę przyciągnęła historia fortyfikacji miasta, jak również elementy uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy z tamtej epoki.

 

 

Kolejnym etapem naszej wyprawy był Ratusz. Będąc na rynku skorzystaliśmy również z okazji zakupienia pamiątek.

 

 

Mieliśmy szczęście! W dniu naszego zwiedzania w mieście organizowano rekonstrukcje historyczne, w ramach projektu: "Spotkania z historią". Między bastionem II a III zaplanowana była rekonstrukcja bitwy pod Białym Kamieniem, stoczonej w 1604 roku podczas jednej z wojen polsko-szwedzkich. Była to dla nas nie lada gratka, wartka, zmieniająca się akcja, huk armat, wystrzały z muszkietów i zażarta walka wręcz przeniosła nas w tamte burzliwe czasy.

 

 

To jednak nie był koniec!

W Zamościu znajduje się szczególnie interesujące nas miejsce - jedyne w Polsce Muzeum Szachów!

 

 

Jeżeli interesujesz się królewską grą, koniecznie musisz tam przyjechać, zobaczysz szachy z najodleglejszych zakątków świata. Wśród imponującej kolekcji znajdują się między innymi szachy z Meksyku, szachy wykonane w stylu Ameryki Prekolumbijskiej, szachy z Afryki z drzewa sandałowego oraz szachy.. wydrukowane! w drukarce 3d.

 

 

Finalnym etapem naszej wyprawy był spacer "czarcim traktem" w dolinie Roztoczańskiej, którym wg legendy "jeno czarci tam hasali" :)

Pełni wrażeń, wróciliśmy do Łańcuta, gdzie czekały na nas świeżo przygotowane, puszyste naleśniki :) Nie mogliśmy lepiej zakończyć tego dnia.

 

SOBOTA  15.08.2015 rok

Pierwsze przedpołudnie „wolne” dla naszych kolonistów. Z okazji Wniebowzięcia NMP wszystkie grupy wybrały się do Kościoła, gdzie uczestniczyły w Mszy Św. Każda z grup miała czas na chwilę relaksu, dlatego też w ten upalny dzień ochłodziliśmy się przy lodach. Po kościele wybraliśmy się na długi spacer.

Dziś rozpoczęliśmy kolejny etap szkolenia szachowego – tym razem profil praktyczny, czyli Turniej Klasyfikacyjny. Turniej szachowy jest rozgrywany w 2 grupach rankingowych. Grupa A (turniej zgłoszony do FIDE) – ranking od 1600 oraz grupa B – ranking do 1400. Po rozegranej rundzie, szachiści mają możliwość przeanalizowania swojej partii z wychowawcami, którzy na co dzień pracują jako instruktorzy sportu z dyscypliny szachy. Tego dnia, nie zabrakło również aktywnych momentów, czyli rywalizacji na świeżym powietrzu.

 

 

Z niecierpliwością młodzi adepci królewskiej gry czekali na szczególnego gościa. Wieczorem uczestnicy Wakacji mieli okazję spotkać się z GM Kacprem Piorunem. Ciekawostką jest, że Pan Kacper to jedyny w Polsce podwójny Arcymistrz – w szachach i w solvingu (rozwiązywanie zadań szachowych). Pan Kacper przyjechał do nas prosto z Mistrzostw Świata w Rozwiązywaniu Zadań, gdzie indywidualnie i drużynowo obronił tytuł najlepszego. Aktualny Mistrz Świata przygotował dla kolonistów „Konkurs dwuchodówek – rozwiązywanie zadań”. Każdy z uczestników zmierzył się z 20 nietypowymi zadaniami na dystansie 90 sek. na zadanie.

 

PIĄTEK 14.08.2015 rok

Z okazji urodzin składamy Ci moc życzeń:
uśmiechu, zdrowia, radości, mnóstwa prezentów i gości,
przyjaźni wielkich i małych, wielu przygód niebywałych i uśmiechu wesołego
i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

Tomek lat 10

PIĄTEK 14.08.2015 rok

 

To już piąty dzień naszej zabawy na kolonii. Pierwsi uczestnicy zapewne odczuwają już objawy zmęczenia, ale nasi „twardziele” od samego rana pracują nad kondycją, wytrwałością i tężyzną fizyczno- umysłową. Podczas zabaw najczęściej grywa się w berka, zbijaka, ziemniaka, kalambury i wszelakie gry związane z piłką.
Piątek to bardzo waży dzień „Wakacji z Szachami”, kończy się etap szkolenia teoretycznego. Dzieci z niecierpliwością czekają na turniej, konsultując ostatnie wskazówki z prowadzącymi zajęcia.
Koloniści ujawnili swoje kolejne talenty na zajęciach plastyczno- artystycznych pod tytułem „Na kolonii fajnie jest”. Pomysły i prace były różne, dzieci przygotowały kolonijnego „stworka śmieciorka”, malowały kredą na asfalcie niezapomniane momenty kolonii, wycinały z dużego arkusza papieru figury szachowe, a w nich rysowały wspomnienia i skojarzenia z Wakacjami, a jeszcze inni rzeźbili figury szachowe z masy solnej.

 


Wieczornym punktem kulminacyjnym były nocna zabawa terenowa.
Startowało osiem drużyn. Przygotowywania do nocnej zabawy sprawiło dużo radości naszym podopiecznym. Ważne były  dobre buty, latarki, długie spodnie i ciemny nie rzucający się w oczy strój.
Podczas zabawy dzieci musiały odszukać opiekunów i wykonać zadania. Polecenia były różne np.:
rozpoznać przedmioty opiekunów, ułożyć puzzle na czas itp. Walka była zacięta, żadna z drużyn nie odpuściła. Ważna była solidna praca zespołowa, bo bez tego nie można było wykonać zadań. Po godzinie rywalizacji zwyciężył  zespół Pani Marty czyli grupa A.
Wszystkim gratulujemy udanej zabawy i czekamy kolejne zabawy w terenie.

 

CZWARTEK 13.08.2015 rok

Bukiet najwspanialszych życzeń: uśmiechu i szczęścia,
radości każdego dnia
oraz wszelkiej pomyślności
życzą: kadra + koledzy i koleżanki z Wakacji

Kajetan lat 10